ŞÖMİNEDE YAKILACAK ODUN NASIL OLMALIDIR ?

Plazma Şömine Farkı İle Baca Çıkışına Ve Tütmeye Son!
Plazma Şömine Farkı İle Baca Çıkışına Ve Tütmeye Son!
September 29, 2017
TV Programs and Series We Sponsor
October 4, 2017

ŞÖMİNEDE YAKILACAK ODUN NASIL OLMALIDIR ?

şömine odunu

 Şöminede Kullanılacak Odun Nasıl olmalı?

Ürünlerimizi uzun ömürlü ve rahat edeceğiniz bir şekilde kullanmanız için size biraz bilgi vermek istedik …

Öncelikle; kapalı hazneli şöminelerde özellikle meşe odununu tavsiye ediyoruz.
Nedeni; meşe odunu diğer odunlara oranla ısı kalorisi yüksek ve yağ miktarının düşük olması, buna bağlı olarak is yapmamasından ötürü tercih edilir. Burada dikkat edilecek husus ağacın ortalama 2 yıl beklemiş olması ve böylelikle nemini atmış olmasıdır.Unutmayınız; yaş ve kötü kalite odun daha az ısı performansı, daha çok odun sarfiyatı, daha fazla duman ve is anlamına gelir.Sadece nem oranı %20’ nin altında olan kuru ağaç kullanın (bunun anlamı, kesildikten sonra kapalı ve iyi havalandırılan bir yerde 2 yıl bekletilmiş ağaç demektir).Yeni kesilmiş ağacın verimi daha düşüktür ve daha çok katran oluşmasına neden olur.Tavsiye edilen yakıtlar, gürgen, kayın, vb.

Yapı marketlerde satılan şöminede yakmak için üretilmiş ürünlerde tercih edilebilir.Sert ağaç yumuşağa göre tercih edilir: kavak, söğüt, vb. Çok şiddetli olarak yandıklarından reçineliler ise is yaptıklarından tavsiye edilmezler. Bundan başka yeni kesilmiş veya kurumamış ağaç ateşi boğarak anormal bir katran birikimine yol açar ve sonuç olarak bir şömine yangını çıkabilir.Tavsiyemiz 2 yıl sonra kullanacağınız odunu şimdiden temin etmeniz veya  2 yıl beklediğine kesin inandığınız odun satın almanızdır.Odun uzunlukları 35-50 cm arasında odun kalınlıkları 10-12 cm arasında olmalıdır.

Şöminede Yakılmaması Gerekenler

Yeni kesilmiş ağaç kullanılmamalıdır Bunların hem verimi düşüktür hemde çok katran ve is oluşmasına neden olur. Kurumamış (yaş) ağaç ateşi boğarak şöminenizden istenilen verimi almanıza engel olur. Sert mineral yakıtlar örneğin kömür, vb…

Afrika kökenli ağaçlar: örneğin akaju, Tuzlu ortamda beklemiş odun ve ağaçlar kullanılmamalıdır.
Şömineyi ilk yakma işleminde kesinlikle alkol, akaryakıt, mazot, yağ vb. gibi kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Gazete küçük kuru ince odun parçaları tercih edilmelidir.

SORULARINIZ İÇİN;

[email protected]

Bir cevap yazın

×
Hello
How Can I Help You?
TurkeyEnglish