Kapalı Hazne Şömine

Kapalı Hazne haznenin her yerini kapalı olması ısının sıkışmasını sağlar. Isının sıkışması özel üretim pik döküm haznenin ısı alışverişini kolaylaştırır. Bu şekilde aynı miktar odun yakarak, açık hazneden elde ettiğiniz ısı, toplam ısı miktarının %15 iken kapalı bir hazneden kazandığınız ısı, toplam ısının %85’idir. Isının yanı sıra geri tepme ve sızma risklerini ortadan kaldırması, kapalı haznenin tercih edilmesindeki bir diğer etkendir.

Şömine Nasıl Kullanılır?

  • Odun doldururken, maksimum odun doldurma kapasitesine dikkat ediniz ( 12-15cm çapında 3 veya 4 kütük kullanılmalıdır). Daha yavaş bir yanma için odun koymadan önce alevlerin alçalmasını bekleyiniz ve kor halindeki çok canlı ateş üzerine odun koymaktan kaçınınız.
  • Şömine Kullanımı Hakkında Dikkat edilmesi gerekenler:
  • Çöp atıkları, plastik ürünler, çıra, çalı, sarmaşık dalı, saman, karton yakılması kesinlikle tavsiye edilmez.
  • Şömineyi aşırı derecede ısıtmak tehlikelidir.
  • Yanma havası girişleri değiştirilmemelidir.
  • Yanmakta olan şömineye dokunmamalı ve çocuklar uzak tutulmalıdır.Yanma tehlikesi vardır, ateş yükseltilmemelidir.
  • Yanma bölmesinin sökülmesi yasaktır.

Kapalı hazneler nasıl ısıtıyor?

Hazne içinde yanma reaksiyonu başladıktan sonra bu reaksiyonu devam ettirecek olan gerekli hava girişi hazne dizaynına göre alt odunluk bölümünden ve kapak cam arasından olur. Yanma şiddeti haznenin hava ve duman klapeleri ayarları ile istenilen ölçüde kontrol edilir

‘Neden kapalı hazne?” bölümünde açıklanan sebeplerle hazne içindeki ısı yüksek derecelere ulaşır. Yaklaşık olarak ilk ateşin yakılmasından 30-40 dakika içinde alevlerin yaydığı radiant enerji hazne cidarları tarafından emilerek dış tarafa transfer edilir yani, hazne gövdesinden ısı yayılmaya başlar. Hazne etrafındaki hava ısınmaya başlayarak hafifler ve yukarı doğru hareketlenir. Teknik olarak hazne montajı sırasında etrafındaki havanın kolay ve doğal sirkülasyon yapabilmesine dikkat edilir.

Hazneden yayılan ısının kaybedilmemesi için izolasyon son derece önemlidir. Bu sebeple, hazne arkasını da kapsayan üst bölümde “ısı odası” oluşturulur- Bu bölümde 400°C kadar dayanıklı özel izolasyon panelleri ve malzemeleri kullanılır.

 

İletişim İçin:

Tel: +90 (262) 343 42 30

E- Mail: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

×
Hello
How Can I Help You?
TurkeyEnglish